حمل و نقل و باربری از مقصد تبریز

حمل و نقل و باربری در تبریز

با رشد ارتباطات و رونق پیدا کردن تجارت بین المللی مسئله حمل بار بین کشورها به یک امر حیاتی بدل شد. البته حمل بار یک پروسه داخلی هم هست و صرفا در محدوده بین کشورها انجام نمی گیرد. در این مقاله می خواهیم به بحث شرکت باربری و انوع روش حمل بار بپردازیم. با ما همراه باشید!

باربری چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، به هر گونه جابجایی بار از نقطه A به نقطه B اطلاق می شود که محتوای بار می تواند انسان، حیوان، کالا یا هر گونه جنس را شامل شود. باربری انواع مختلفی دارد و به شیوه های مختلفی انجام می شود. در ادامه به هر یک از این انواع اشاره می کنیم.

انواع باربری

باربری یا حمل بار پروسه بسیار مهمی از روند حمل و نقل و ارتباطات یک کشور است که از این طریق یک سری روابط تجاری را با دولت های مختلف بهبود می بخشد. این کار به 5 روش هوایی، دریایی، زمینی، ریلی و کابلی انجام می گیرد که هر یک از آنها پروسه مربوط به خود را داشته و نرخ هزینه های آنها هم متفاوت است. اینکه کدام روش حمل بار را انتخب کنید بستگی مستقیمی به این دارد که بار را از کجا به کجا می خواهید ارسال نمایید و امکانات و گزینه ها در این مسیر کدام اند. سپس بر اساس تعداد روزهایی که برای حمل بار زمان دارید و نیز بر اساس هزینه حمل بار تصمیم می گیردی که از کدام روش برای حمل بار خود اقدام نمایید. در ادامه انواع روش حمل بار را معرفی کرده و مراتب هر یک را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید!

باربری به روش هوایی

همانطور که از نامش پیداست، با هواپیما انجام می گیرد و بسیار سریع تر از سایر روش های حمل بار است. در نتیجه برای مواقعی مناسب است که ذیق وقت وجود دارد و شما می خواهید در یک مدت زمان محدود، باری را به نقطه دوری ارسال نمایید. البته همانطور که انتظار می رود هزینه حمل به این روش هم از سایر روش ها بالاتر است و میزان امنیت حمل بار تا حد زیادی به شرایط جوی روز بستگی دارد.

باربری هوایی امروزه یک صنعت در زمینه حمل و نقل است و مسلما تاثیر شگرفی بر رونق اقتصادی دولت ها می گذارد. التبه توجه داشته باشید ابعاد انبار هواپیما محدود است و خیلی از بارهای عظیم تر را نمی توان با هواپیما جابجا کرد. در این قبیل موارد برای بارهای بزرگ تر از کشتی استفاده می کنند. البته این نیز خود مشروط به این است که در بین محدوده مورد نظر شما مسیر دریایی موجود باشد. حمل بار به روش هوایی را می توان هم در محدوده داخلی و هم بین المللی انجام داد.

در کلیت روش حمل بار هوایی مزایای خاص خود را دارد که عبارتند از:

  • سرعت بی نظیر حمل بار
  • راحتی فوق العاده
  • امنیت فیزیکی کالا در داخل هواپیما

و معایبی هم دارد:

هزینه بالاتر به نسبت سایر روش ها
امنیت بیرونی که به شرایط جوی گره می خورد.

 باربری به روش دریایی

شاید قدمت این روش از سایرین بسیار بیشتر باشد. چرا که انسان از زمانی که ماشین یا هواپیما را هنوز نساخته بود، حمل بار از طریق درسا را انجام می داده است. جابجایی بار از طریق دریا سال هاست برای انسان مهم بوده و است در دنیا بیشتر شرکت های بزرگ تولیدی از این طریق کالا های خود را صادر میکنند که میتوان گفت تقریبا بالای 90 درصد حمل و نقل های بین المللی از طریق دریا انجام می شود. باربری از طریق دریا خود به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:
داخلی: کشتی های کوچک را که برای آبراه های کم عمق مناسب هستند، در این نوع استفاده می کنند. از این روش جهت حمل مواد شیمیایی یا مواد معدنی داخل کشور از طریق رودخانه ها و آبراه های کوچک استفاده می شود.
دریایی کوتاه یا ساحلی: برای حمل بار بین کشورهای همسایه که مسافت نزدیکی دارند. در این فواصل کوتاه عمق دریا هم کمتر است و کشتی خاص خود را برای آن به کار می گیرند. کشتی هایی که به هیچ وجه وارد اقیانوس نمی شوند.دریایی عمیق: که برای حمل بار در محدوده بین قاره ای انجام می شود و کشتی های مورد استفاده در آن غول پیکر هستند و از انواع مختلفلی برخوردارند: کشتی های کانتینربر، کشتی های فله بر و کشتی های تانکر نفتی.

از جمله مزایای روش دریایی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
هزینه کم
جادار و مناسب بارهای عظیم
مناسب بارهای با وزن زیاد

و معایب آن نیز عبارتست از:
بسیار کند است و برای بارهایی مناسب تر می باشد که محدودیت زمانی ندارند.

به علت امواج دریا گاها بارها در جای خود جابجا می شوند و ممکن است کمی به ظاهر بیرونی آنها آسیب برسد. بنابراین برای بارهای حساس به ضربه مناسب نیست.

باربری به روش زمینی:

همانطور که از نام آن پیداست، به باربری گفته می شود که از طریق جاده انجام می شود و هم در محدوده داخلی و هم خارجی صورت می گیرد. این روش نیز از قدیمی ترین روش های باربری است که در گذشته های دور از طریق وسیله ای غیر از اتومبیل و بیشتر از طریق حیوانات انجام می گرفت! این روش هم به کندی روش دریایی نیست و هم هزینه آن به مانند روش هوایی بالا نیست و در نتیجه برای بارهایی که محدودیت زمانی ندارند و یا مسافت بین مبدا و مقصد آنها خیلی زیاد نیست، از این روش استفاده می شود.

از جمله مزایای روش حمل زمینی بار می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
امکان بارگیری از درب منزل و تحویل آن
هزینه بسیار کمتر
امکان استفاده از نیسان برای باربری یعنی وسایل نقلیه خصوصی
امکان ارسال بار به مناطق دور افتاده و روستاها

 

باربری به روش ریلی

جابجایی از طریق قطار و یا خطوط راه آهن در ذیل این دسته جای می گیرد. این نیز به نوعی یکی از زیر شاخه های روش زمینی است که به خاطر جابجایی از طریق خطوط ریلی، از آن جدا می شود و خود به روش مستقلی بدل می شود.
از جمله مزایای روش ریلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

قیمت مقرون به صرفه
سرعت بالایی در حمل کالا
مناسب حمل و نقل بار با حجم زیاد برای فواصل نزدیک و دور
داشتن امنیت مناسب و عدم دخالت زیاد انسان
و معایب آن:
محدودیت زیاد تایم حرکت با توجه به برنامه قطارها
محدود بودن جای بار در قطار از نظر حجم

آذر تیزرو تبریز از پیشکسوتان باربری داخلی و بین المللی

شرکت آذر تیزرو تبریز با سالها سابقه فعالیت در زمینه باربری زمینی و هوایی در تبریز می تواند به تمامی نقاط کشور در داخل بار ارسال کند و البته در زمینه بین المللی هم فعال است. شما می توانید به شماره های ذیل تماس بگیرید و برای ارسال بار به هر نقطه ای از جهان و نیز به هر روشی مشاوره رایگان دریافت نمایید!
شماره تلفن : 04134241717

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *